Garenta Moov incelemesi

21.06.2019 Güncelleme: Bugüne kadar 107 kez kiralamada 4435km yol yapmışım. Yaşadığım hiçbir sıkıntıda destek alamadığım gibi, sürekli “olur ya kaza maza yaparsam hangi böbreğimi satarım acaba” düşüncesiyle kullandım. Emanet’in canı kıçındadır sözüyle kiralamakta ve temkinli olmakta, emniyet kemerini de takmakta fayda var.

Uzun zamandır kullanması heyecan verecek bi uygulama indirmemiştim. Yaklaşık 2 aydır, garenta’nın her yerde reklamını yaptığı fakat kimsenin dönüp bakmadığı Moov uygulamasını kullanıyorum ve dediğim gibi teknolojinin çok az fırsatından bu kadar memnunum. Ama burdaki memnuniyet Garenta’nın über kaliteli desteği, müşteri ve hizmet anlayışı değil tabiki, fikri ve ilk oluşu.

Garenta Moov’u ilk defa duyan ehliyeti olan kişilerin ilk tepkisi; “ay gerçekten olabilir mi öyle bişey lütfen olsun çünkü”.

Moov by Garenta nedir?

Saatlik araç kiralama. Ama aracı herhangi bir noktadan değil; kapınızın önünden (yada daha gerçekçi olalım: size 5-10 dk yürüme mesafesi olan noktadan) teslim alabilmenizi sağlayan yenilikçi bir uygulama. 2 Yöntemi var; valeli ve valesiz teslimat. (Güncelleme: 10 Hazirandan sonra Valeli teslimatı kaldırdılar) Valeli teslimat yönteminde, aracı size en yakın yere park ettikten sonra bagajdan çıkartacağı motosikletine binip giden bir insan evladı başrol oynuyor. Bunun ortalama teslim süresi 25-30 dk civarında (yersen). Gerçekçi mod on: 25 dk da aracım gelecek sanarken 1 saat sonra “yav arıza varmış kapıyı açamamış vale başka araba göndersek olur mu bi yarım saat daha beklersiniz ama eki eki” diyen papağanımsı konuşma eğitimleri almış bir Garenta personeli sizi arıyor. Valesiz yöntemdeyse; size en yakın aracın yanına gidip biniyosunuz. Tabi çevrede araç varsa.. (Yaşadığım bölge Moov konusunda cennet, kapımın önünde bile oluyor). Bu yöntemde de şöyle bi sorun var; bazen aracın kapıları açılmayabiliyor.  Muhtemelen bu yazıyı araştırıp, bulup okuduğunuz dönemde bu sorunu çözmüş olurlar.. (Güncelleme: Dediğim gibi oldu ve son 6 aydır bu sorunu yaşamıyorum)

İlk siparişinizde ilgili vale kişisi sözleşme imzalatmak için sizinle görüşmek zorunda tabi; sonraki siparişlerinizde kimseyle muhattap olmayacaksınız ama.

Araçla işiniz bittiğinde istediğiniz yerde bırakıp gidiyorsunuz. Aracın kapılarını telefonunuza yükleyeceğiniz uygulama ile açıyor, aracı bırakırken yine telefonunuzla kapısını kitliyorsunuz. Aracı çalıştırmak için -şayet ki önceki müşteri veya vale yanında unutmadıysa- aracın torpido gözünde bulabilirsiniz.

En güzel olayı da şu; medeniyet ve teknoloji konusunda bizden kat be kat önde olan avrupa ülkelerinde ve amerika kıtasında böyle bir uygulama yok. Yani telefonunuzla kapısını açabildiğiniz, işiniz bitince telefonla kapısını kitleyebileceğiniz bir olay dünyada ilk defa Türkiye’de.. (Hertz 7/24, Zipcar, Yoyo falan aynı mantıkta fakat pratikte aynı şekilde işlemiyor)

Fiyatlandırma

İş bu blog yazısı yazıldığı esnada Moov’da 3 araç mevcut; saatlik fiyatları 28 – 32 TL arasında değişiyor. 8 saate kadar saatlik fiyat geçerli; sonrasında otomatik 1 günlük size kalıyor araç. 8 saatin fiyatını alıyorlar safi. O da 224 – 256 TL arası.

Güncelleme: Orantısız fiyat artışına gidildi ve şu an fiyatlar 30 – 42 TL arasında.

Saat başı 20 KM, günlük 160 KM sınırınız var. Sonrası paralı. KM başı 0.58 ile 0.65 krs arasında değişiyor aracına göre. Taksi ve UBER’in KM fiyatına oranla çeyreğinden daha az.

Güvenlik

Benim moral sıffır sıffır sıffır! Çalışan personeller “600 TL’lik mini hasar güvencesi” saçmalığıyla sizi rahatlatmaya çalışacak. Tampon değişimi en iyi senaryoyla 1200 TL’lik olan araç için 600 TL’lik mini hasar güvencesinin bi halta derman olmayacağını herkes bilir. Başka da bi güvenceniz yok zaten.

Sözleşme detaylarına göre; hizmet bölgesi dışında Garenta sizi adam yerine koymuyor. Hizmet bölgesi içinde de; alkol – uyuşturucu – kırmızı ışık gibi etik kurallara uymanız durumunda dahi herhangi bir kazada (sizin hatalı olduğunuzu varsayıyorum çünkü en nihayetinde kaza bu; olabilir) sorumluluk sizde. Yok siz hatalı değilseniz; işi gücü bırakıp tutanak, polis vs. uğraşmazsanız yine sorumluluk sizde. Aracı park edip; tekrar geri gelmek üzere gittiniz, biri gelip arabayı çizdi yada vurdu; yine sorumluluk sizde.

Aracın plakalığı dahi kırılsa ve bunun için tutanak tutmasanız, evet! Suçlusunuz..

Yani garenta’ya göre 600 TL ile idare etmeniz lazım. Ev geçindiren var lan o parayla şükredin.

Moov’un güzel yanlarını da alalım: araçla işiniz bittikten sonra park edip kiralamayı sonlandırırsanız, artık aracın başına gelecek zararlardan sorumlu değilsiniz. En azından garenta’nın ekibi böyle söyledi. Sözleşmede yazmıyor tabi böyle bişey.

Mantıklı mı?

Her gün araca işi olmayan; haftada bir veya haftada birkaç kez araç kullanması gerekenler için araba almaya oranla çok daha mantıklı.

Moov by Garenta’daki en kıytırık araç Clio 1.5 dCi tiptronik. Sıfırı yüz bin civarı olan bu araçları sıfır fiyatından baz alacağım çünkü bugüne kadar Garenta Moov’da en fazla 5000 KM araç geldi.

100.000 TL Araç ve 1250 TL Sigorta + 1500 TL bakımlar dersek yıllık 2750 TL yıllık sabit minimum araç gideriniz var. Bu tutarla 100 küsür saat araç kiralayabiliyorsunuz. 1 Ay boyunca her lazım olduğunda kiralamama rağmen 25 saatlik sürüşü geçememiş biriyim; buna göre 100.000 TL’lik araç tutarıyla enflasyon vs. dahil etmezsek ömrümün sonuna kadar araç kiralayabiliyorum.

Yeg yeağ, kapının önünde bi araba olcak diye düşünen zihniyet için çıtımı çıkartamam; kısmen haklılar. Aracın 2. el satışı vs. de var çünkü. Ama ben çabuk sıkılan bi insanım, aynı aracı 3-4 yıl kullanmak ve sorumluluklarını üzerime almak yerine kiralamanın daha makul olduğunu düşünen taraftayım.

Arabaları

Şu an uygulamada Renault Megane, Renault Clio (Otm.), Renault Clio (Manuel), Kia Rio, Kia Cerato, Peugeot 301 ve Renault Clio Station Wagon (Otm.) modelleri mevcut. Araçlardan Kia Rio çok tatlı ve uygun (saatlik 34 TL) fakat çok bulunmadığı için genellikle Clio yada uygulama lansman aracı Kia Cerato bulabiliyorsunuz.

Sonuç

Moov by Garenta; Anadolu grubunun ürünü. İstanbul ve izmirde var şimdilik. 2018’in Kasım ayından bu yana kullanıyorum. Kullandığım süreç boyunca bu yazıyı güncellemeyi düşünüyorum. Soru ve onun gibi şeyleri yorum olarak yazabilirsiniz

Güncelleme 10.01.2019: 1 saatlik sürüşünüz neticesinde; tam aracı park edip kapıları kitlemerken geçen 1 dakika için fazladan 8 TL alan bir firmanın; kaskosuz araçlarla yapacağınız kaza durumunda size yaşatacaklarını hiç bir zaman unutmayın. Emniyet kemeri takmayı da unutmayın 🙂

Güncelleme 21.06.2019: 1 Dakika nedeniyle 15 dakikalık ücret yansıması olayı hala devam ediyor. Neden bi’ yuvarlama sistemi yapmadıklarını aklım almadı. Yazıda birkaç yerde daha güncelleme yaptım.

2010'dan bu yana c#, PHP, Python ve JS uygulamaları geliştiriyorum. Mobil platformlar için Swift ve Java konusunda bilgi sahibiyim. Bootstrap, ionic ve Laravel frameworklerine aşinayım. Ekip çalışmasına yatkınım :)

5 comments On Garenta Moov incelemesi

 • Arabalar pis fiyatlar pahalı çok kötü destek

 • TAVSİYE ETMİYORUM!! Araçla ufak bir kkaza yaptım diğer araç durmadan gitti plakasını bile alamadım. Aradığımda polis çağırın o zaman dediler bende polis çağırdım 25 dkk bekledim gelmedi bende evime gittim aracı bıraktım

  Hem hizmet bedeli hem hasar diye kartımdan para çektiler yardımda etmiyor kimse sizi arayacaklar deyip erteliyorlar

 • 3 aydır kullanıyorum bu kadar yararlı bir uygulama görmedim umarım taksiciler kapatmazlar 😀

 • Merhaba, dünyada böyle bir uygulama yok demişsiniz. Hatalı. Almanya’da “Drive Now” ve “Car to go” isimli uygulamalar senelerdir başarıyla uygulanıyor. Drive Now, mini cooper ve bmw araçlarıyla, hem de anahtarı torpido gözüne koymak gibi bir gereklilik olmadan, doğrudan aracın start düğmesine basarak, daha modern bir teknolojiyle bu hizmeti sağlıyor. Bilginize.

  • Merhaba,

   Moov’un ilk sürümlerinde vale teslimat seçeneği; benzerlerinden oldukça farklı bir sınıfa girmesini sağlamıştı. Açıkcası bu sebepten dolayı örneğinin olmadığını yazmıştım fakat siz ve birkaç arkadaşım vasıtasıyla, şu anki güncel Moov’un yurt dışında çok benzerlerinin olduğunu görmeye başladım.

   Çok teşekkürler

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer