Benim?

Giriş yetersizde detay vermeye de hazırım! Fi tarihinde İstanbul’da doğdum. Doydum da ayrıca. Çocukluğum İstanbul Esenler ve Bayrampaşa’da geçti. İlk okul döneminde okula gitmemeye başlayarak iş-çilik hayatına atıldım. Ortaokul yaşlarında okulu bırakmam ile; geleceğime yön verebilecek bir iş arayışına giriştim. Bulduğum işlerden en garanti olanı yazılımdı. Tüm gün yazılımcıyım diye bilgisayar başında farm-ville oynamalık bir iş kim istemez?

Şu an kurumsal bir firmada Yazılım geliştirme işi yapmaktayım. Ayrıca Almanya menşei BayCAP’in yatırım desteği ile kendi projelerimi üretmekteyim.

Yazılım hikayem

İlk önce bedava-sitem, wix gibi platformlarda “olabilecek en başarılı” siteleri yapmaya başladım. Bu platformlar beni HTML ve CSS ile tanıştırdı. Çünkü bana verebildikleri ve benden istedikleri sadece bunlardı. O dönem, ayın en kaliteli sitelerine girmeyi başarmış, aylık yüz bin tekil ziyaretçi; ki bu sayı yukarıdaki “bedava siteler” için efsane bir sayıdır; ulaşmıştım. Bu bana gaz verdi ve ilk “.com” uzantılı sitemi satın aldım. Tarık Menteşe isimli bu bu siteyi nizami bir şekilde hazırladım ve güncel içerikler üretmeye başladım. Kazandığım paralarla siteyi beslemiyor; aksine internetten tanıştığım kızlara “kontör” göndererek onları etkilemeye çalışıyodum. Bu, ilk .com uzantılı internet sitemi satmama sebep oldu.

Zamanla WordPress ve sonrasında PHP öğrenerek yazılım sektörüne; tam anlamıyla “işçi” olarak girdim. Sonrasında işler çığırından çıktı ve Javascript, Swift, Python ile devam etti. Bu süreç zarfında tamamen “ticari olarak” öğrendim ve ticari yazılımlar üretmeye başladım.

2012 yılından bu yana ise; ticari ürünlere ek olarak kendi projelerime ağırlık veriyorum.

Bloğumda neler var?

Yazılım, otomatik olarak “teknolojik bir insan” doğuruyor. Bu nedenle bloğumda Teknoloji içerikleri, kripto parabirimleri ve blockchain teknolojisi, arabalar ve araç donanımları; buna ek olarak “kişisel yazılarım” olmaktadır. Tarık Menteşe’nin seheyat rehberine de bloğumda elimden geldiğince yer vermekteyim.

Bu internet sitesini, birileri girip beni okusundan ziyade; bundan x yıl sonra açıp; “geçmişte neler yapmışım? neler saçmalamışım” diye sorgulamak için açtım ve aynı sebepten ötürü yazıyorum. Yazmaya da devam edeceğim.

Umarım kafanızdaki “Tarık Menteşe kimdir?” sorusuna cevap olabilmişimdir. Buna rağmen benimle iletişime geçmek istiyorsanız, Tarık Menteşe İletişim sayfasını kullanabilirsiniz. Aynı zamanda sağ taraftaki sosyal ağ hesaplarımdan da bana ulaşabilirsiniz.

2010'dan bu yana c#, PHP, Python ve JS uygulamaları geliştiriyorum. Mobil platformlar için Swift ve Java konusunda bilgi sahibiyim. Bootstrap, ionic ve Laravel frameworklerine aşinayım. Ekip çalışmasına yatkınım :)

Site Footer